The second biggest expense for the animals is feed costs. See below for some information about what the animals eat each week.

A bay roan horse standing next to a round bale of hay
Hank next to his round bale

Chip in towards hay

The biggest feed expense is hay. We go through about 400 lbs of hay a day (give or take). We end up buying about one and a half tons of hay a week. That cost adds up. Horses & goats need hay to keep their bellies happy. We buy large square bales that weigh about 1,000 lbs, each bale cost $225.

$10.00

Buy a bag of grain

We go through about 500 lbs of grain a week. That is (10) fifty pound bags of grain. Most horses eat between 5 to 12 lbs of grain a day. The goats each get about 1 lb of grain a day. Pricing for (1) 50 lb of grain is between $15-25 per bag, plus tax. Below you can purchase a bag of grain

$20.00

A horse lying down
Julie lying down

Alfalfa cubes for the horses

We use Alfalfa cubes to help bulk up our horses; we also use them for training purposes. We go through a bag every two weeks.

$18.95

Treat fund for the animals

Pitch in to help buy carrots, apples, peppermints and pretzels for the horses and goats.

$5.00

Things we also use regularly and the horses and animals need: loose minerals, salt blocks, loose salt, dewormer, joint supplements, calming supplements, general body supplements, flax seed, and canola oil.